Латински Гробишта (Дупјани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Латински Гробишта
археолошко наоѓалиште
Латински Гробишта is located in Македонија
Латински Гробишта
Местоположба на Латински Гробишта во Македонија
Местоположба 41°32′30″N 21°4′21″E / 41.54167° N; 21.07250° E / 41.54167; 21.07250Координати: 41°32′30″N 21°4′21″E / 41.54167° N; 21.07250° E / 41.54167; 21.07250
Основни податоци
Име Латински Гробишта
Место Дупјани
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Латински Гробиштаархеолошко наоѓалиште во кичевското село Дупјани. Претставува средновековна некропола. Се наоѓа на околу 100 м јужно од селото, лево од патот, каде се откриени повеќе гробови градени од камени плочи со ориентација исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069