Селиште (Свињиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селиште
археолошко наоѓалиште
Селиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Селиште
Селиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°26′11″N 20°54′52″E / 41.43639° СГШ; 20.91444° ИГД / 41.43639; 20.91444Координати: 41°26′11″N 20°54′52″E / 41.43639° СГШ; 20.91444° ИГД / 41.43639; 20.91444
Основни податоци
Име Селиште
Место Свињиште
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцен среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Селиште е археолошки локалитет во Кичевското село Свињиште. Локалитетот претставува доцносредновековна црква и некропола. Се наоѓа во подножјето на ридот Букале, што се наоѓа на околу 3 km западно од селото, на простор обраснат со шума има грамади од камења. На околу 150 m источно од него има повисока тумба, наречена од мештаните Црквиште, на која се гледаат гробови од камени плочи и грамада од градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069