Крастица (Карбуница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крастица
археолошко наоѓалиште
Крастица is located in Македонија
Крастица
Местоположба на Крастица во Македонија
Местоположба 41°27′51″N 20°58′41″E / 41.46417° N; 20.97806° E / 41.46417; 20.97806Координати: 41°27′51″N 20°58′41″E / 41.46417° N; 20.97806° E / 41.46417; 20.97806
Основни податоци
Име Крастица
Место Карбуница
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“

Крастицаархеолошко наоѓалиште во кичевското село Карбуница. Претставува средновековна некропола. Се наоѓа на околу 500 метри под чешмата Јасиковец, на патот за селото Кладник, каде во 1976 година Страхил Наумоски открил гробови од камени плочи со ориентација исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069