Арбанасинец (Атишта)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Арбанасинец
археолошко наоѓалиште
Арбанасинец is located in Археолошки локалитет во Македонија
Арбанасинец
Арбанасинец
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°27′11″N 21°2′21″E / 41.45306° СГШ; 21.03917° ИГД / 41.45306; 21.03917Координати: 41°27′11″N 21°2′21″E / 41.45306° СГШ; 21.03917° ИГД / 41.45306; 21.03917
Основни податоци
Име Арбанасинец
Место Атишта
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Арбанасинец е археолошки локалитет во Кичевското село Атишта. Локалитетот претставува населба и некропола од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 1 km северозападно од селото, во нивите западно од црквата Св. Димитрија, крај патот за селото Вранештица, каде на површина од 1 ha се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и множество градежен материјал. Според кажувањето на жителите, со земјоделските работи биле откривани гробни конструкции од камени и мермерни плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069