Прејди на содржината

Црква „Св. Димитриј“ - Атишта

Координати: 41°27′18.03″N 21°01′59.85″E / 41.4550083° СГШ; 21.0332917° ИГД / 41.4550083; 21.0332917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Димитриј

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Прва кичевска
Местоположба

Карта

Координати 41°27′18.03″N 21°01′59.85″E / 41.4550083° СГШ; 21.0332917° ИГД / 41.4550083; 21.0332917
Место Атишта
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј
Изградба 1936
Завршено 1938
Архитектонски опис

Свети Димитриј — главна селска црква во кичевското село Атишта, Македонија.[1]

Црквата се наоѓа на самиот влез во селото и околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа северозападно од селото Атишта.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во 1936 година. Претходно на тоа место се познавале рушевини од постар храм.[2] Изградбата на црквата завршила во 1938 година.[3]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Иконостас[уреди | уреди извор]

Иконостасот, целиот во резба, бил изработен неколку години по изградбата на црквата. Иконите во иконостасот се дело на браќата Доне и Илија Донески од мијачкото село Гари.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Трифуноски, Јован (1968). Кичевска котлина: Селски населби и население. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 112.
  3. 3,0 3,1 „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. Архивирано од изворникот на 2014-03-04. Посетено на 2020-10-29.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]