Прва кичевска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кичевската градска катедрала Црква „Св. Петар и Павле“ е парохиско седиште

Прва кичевска парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Кичевското архијерејско намесништво на Дебарско-кичевската епархија. Нејзиното седиште е во кичевската градска соборна црква „Св. Петар и Павле“. Покрај дел од градот Кичево, парохијата ги опфаќа и селата: Атишта, Бигор Доленци, Вранештица, Дупјани, Карбуница, Козичино, Крушица, Лисичани, Миокази, Орланци, Патец, Рабетино, Речани, Светораче, Староец и Челопеци.

Парохиски свештеник е протојереј-ставрофор Ѓорѓи Лапоски.

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[1] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Петар и Павле“ Кичево
(парохиско седиште)
почеток на XX век Sv. Petar i Pavle -Kichevo 02.JPG
Црква „Св. Димитриј“ Атишта 1936 Црква „Св. Димитриј“ - Атишта 9.jpg
Црква „Св. Антониј“ Бигор Доленци 1865 Црква „Св. Антониј“ - Бигор Доленци 2.jpg
Црква „Св. Петка“ Бигор Доленци 1858 Црква „Св. Петка“ - Бигор Доленци.jpg
Црква „Св. Недела“ Бигор Доленци Црква „Св. Недела“ - Бигор Доленци 3.jpg
Црква „Св. Никола“ Вранештица 1858 Црква „Св. Никола“ - Вранештица.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Вранештица XVI век Црква „Св. Ѓорѓи“ - Вранештица.jpg
Црква „Св. Илија“ Вранештица XVI век Црква „Св. Илија“ - Вранештица.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Дупјани 1872 Црква „Св. Ѓорѓи“ - Дупјани.jpg
Црква „Св. Недела“ Дупјани Црква „Св. Недела“ - Дупјани 4.jpg
Црква „Св. Никола“ Карбуница 1862 Црква „Св. Никола“ - Карбуница.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Козичино 1883 Црква „Св. Атанасиј“ - Козичино 4.jpg
Црква „Св. Богородица“ Крушица XIX век Црква „Св. Богородица“ - Крушица 04.jpg
Црква „Св. Илија“ Лисичани 1995 Црква „Св. Илија“ - Лисичани 3.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Миокази 1935 Црква „Св. Атанасиј“ - Миокази.jpg
Црква „Св. Никола“ Орланци 1872 Црква „Св. Никола“ - Орланци.jpg
Црква „Св. Недела“ Орланци 1938 Црква „Св. Недела“ - Орланци.jpg
Црква „Св. Петка“ Патец 1996 Црква „Св. Петка“ - Патец.jpg
Црква „Св. Димитриј“ Рабетино XIX век Црква „Св. Димитрија“ - Рабетино.jpg
Црква „Св. Никола“ Речани 1933 Црква „Св. Никола - Речани 8.jpg
Црква „Св. Кузман и Дамјан“ Светораче 1858 Црква „Св. Кузман и Дамјан“ - Светораче.jpg
Црква „Св. Јован Крстител“ Староец 1999 Црква „Св. Јован Крстител“ - Староец 8.jpg
Црква „Св. Илија“ Челопеци 1861 Црква „Св. Илија“ - Челопеци 5.jpg

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°30′41″N 20°57′48″E / 41.51139° СГШ; 20.96333° ИГД / 41.51139; 20.96333