Црква „Св. Димитриј“ - Рабетино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Димитриј

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Прва кичевска
Местоположба

Карта

Координати 41°32′35.5″N 21°03′57.24″E / 41.543194° СГШ; 21.0659000° ИГД / 41.543194; 21.0659000Координати: 41°32′35.5″N 21°03′57.24″E / 41.543194° СГШ; 21.0659000° ИГД / 41.543194; 21.0659000
Место Рабетино
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј
Изградба XIX век
Архитектонски опис

Свети Димитриј — главна селска црква во кичевското село Рабетино, Македонија.[1]

Црквата се наоѓа над селото и околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

До црквата се доаѓа по земјена патека, која започнува од сретселото, од каде е оддалечено стотина метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната кон средината[2] или кон крајот на XIX век врз основа на стари темели.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. Архивирано од изворникот на 2014-03-04. Посетено на 2020-12-16.
  3. Трифуноски, Јован (1968). Кичевска котлина: Селски населби и население. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 112.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]