Црква „Св. Никола“ - Орланци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Никола

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Прва кичевска
Местоположба

Карта

Координати 41°30′14.67″N 21°02′35.34″E / 41.5040750° СГШ; 21.0431500° ИГД / 41.5040750; 21.0431500Координати: 41°30′14.67″N 21°02′35.34″E / 41.5040750° СГШ; 21.0431500° ИГД / 41.5040750; 21.0431500
Место Орланци
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1872
Архитектонски опис

Свети Никола — главна селска црква во кичевското село Орланци, Македонија.[1]

Црквата е сместена во Предно Маало и околу нејзе се сместени гробиштата за мештаните од тоа маало.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во Предно Маало на селото Орланци.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Храмот бил подигнат во 1872 година. Црквата била запалена во 1903 година од страна на Турците, поради што пет години подоцна била обновена, задржувајќи го нејзиниот поранешен изглед.[3]

Црквата всушност е подигната на старите темели на некогашната средновековна црква „Св. Никола“.[4]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Иконостас[уреди | уреди извор]

Иконостасот, кој е пренесен од старата црква, бил изработен во периодот 1882-1885 година.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски, Јован (1968). Кичевска котлина: Селски населби и население. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 11–12.
  3. 3,0 3,1 „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. Архивирано од изворникот на 2014-03-04. Посетено на 2020-12-09.
  4. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди | уреди извор]