Црква „Св. Недела“ - Дупјани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Недела
Црква „Св. Недела“ - Дупјани 4.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Прва кичевска
Местоположба
Координати 41°33′13.24″N 21°04′05.61″E / 41.5536778° N; 21.0682250° E / 41.5536778; 21.0682250Координати: 41°33′13.24″N 21°04′05.61″E / 41.5536778° N; 21.0682250° E / 41.5536778; 21.0682250
Населено место Дупјани
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Недела
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Недела — нова селска црква во кичевското село Дупјани, Македонија.

Црквата се наоѓа во некогашната месност Селиште, над селото.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е оддалечена 2 километри од денешното село Дупјани и се стигнува по земјен пат, кој е на места во лоша состојба.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]