Црква „Св. Никола“ - Карбуница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Никола

Поглед на црквата со камбанаријата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Прва кичевска
Местоположба

Карта

Координати 41°27′54.08″N 20°58′41.19″E / 41.4650222° СГШ; 20.9781083° ИГД / 41.4650222; 20.9781083Координати: 41°27′54.08″N 20°58′41.19″E / 41.4650222° СГШ; 20.9781083° ИГД / 41.4650222; 20.9781083
Место Карбуница
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1862
Архитектонски опис

Свети Никола — главна селска црква во кичевското село Карбуница, Македонија.[1]

Црквата е сместена на сретселото, веднаш зад зградата на поранешното основно училиште.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во самото село Карбуница.

Историја[уреди | уреди извор]

Била подигната во 1862, а во 1938 година била направена надградба.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Иконостас[уреди | уреди извор]

Црквата поседува иконостас, кој бил поставен истата година која била изградена. При надградбата биле насликани иконите од горниот ред на иконостасот, кои се дело на иконописци од селото Галичник.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. Архивирано од изворникот на 2014-03-04. Посетено на 2020-12-09.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]