Црква „Св. Недела“ - Бигор Доленци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Недела

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Прва кичевска
Местоположба

Карта

Координати 41°29′28.69″N 20°59′05.05″E / 41.4913028° СГШ; 20.9847361° ИГД / 41.4913028; 20.9847361Координати: 41°29′28.69″N 20°59′05.05″E / 41.4913028° СГШ; 20.9847361° ИГД / 41.4913028; 20.9847361
Место Бигор Доленци
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Недела
Изградба 2016
Архитектонски опис

Света Недела — најнова селска црква во кичевското село Бигор Доленци, Македонија.

Црквата се наоѓа на самиот крај од селото Бигор Доленци, десно од асфалтниот пат.

Историја[уреди | уреди извор]

Камен-темелникот на црквата бил поставен во 2016 година, а како иницијатори за изградбата на црквата било семејството Ѓерасимоски од селото Бигор Доленци. Изградбата на црквата била поддржана и од месното население.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПОСТАВЕН КАМЕН ТЕМЕЛНИК НА НОВАТА ЦРКВА ВО КИЧЕВСКОТО СЕЛО БИГОР ДОЛЕНЦИ“. Мега Телевизија. 3 септември 2016. Посетено на 9 ноември 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]