Црква „Св. Недела“ - Орланци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Недела

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Прва кичевска
Местоположба

Карта

Координати 41°29′59.97″N 21°02′24.64″E / 41.4999917° СГШ; 21.0401778° ИГД / 41.4999917; 21.0401778Координати: 41°29′59.97″N 21°02′24.64″E / 41.4999917° СГШ; 21.0401778° ИГД / 41.4999917; 21.0401778
Место Орланци
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Недела
Изградба 1938
Завршено 1939
Осветување 7 август 2005
Архитектонски опис

Свети Недела — селска црква во кичевското село Орланци, Македонија.[1]

Црквата е сместена во Долно Маало и околу нејзе се сместени гробиштата за мештаните од тоа маало, како и од Средно Маало.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во Долно Маало на селото Орланци.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Храмот бил подигнат на темели од постара црква во 1938/39 година. Црквата била осветена на 7 август 2005 година од страна на митрополитот г. Тимотеј.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски, Јован (1968). Кичевска котлина: Селски населби и население. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 11–12.
  3. „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. Архивирано од изворникот на 2014-03-04. Посетено на 2020-12-15.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]