Црква „Св. Кузман и Дамјан“ - Светораче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Кузман и Дамјан
Свети Врачи

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Прва кичевска
Местоположба

Карта

Координати 41°31′50.96″N 21°04′21.31″E / 41.5308222° СГШ; 21.0725861° ИГД / 41.5308222; 21.0725861Координати: 41°31′50.96″N 21°04′21.31″E / 41.5308222° СГШ; 21.0725861° ИГД / 41.5308222; 21.0725861
Место Светораче
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Кузман и Дамјан
Изградба 1858
Архитектонски опис

Свети Кузман и Дамјан (позната и како Свети Врачи) — главна селска црква во кичевското село Светораче, Македонија.[1]

Црквата е сместена во непосредна близина на самиот асфалтен пат, во близина на самото село Светораче. Околу нејзе се сместени селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа помеѓу Долно и Горно Маало на селото Светораче.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Храмот во својот сегашен изглед бил подигнат во 1858 година,[3] како што е запишано и со натпис на самата фасада на црквата. Храмот бил подигнат на темели на некогашниот истоимен манастир.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Иконостас[уреди | уреди извор]

Црквата поседува иконостас, кој бил изработен од мијачки мајстори кон крајот на XIX век.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Трифуноски, Јован (1968). Кичевска котлина: Селски населби и население. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 15.
  3. 3,0 3,1 „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. Архивирано од изворникот на 2014-03-04. Посетено на 2020-12-09.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]