Црква „Св. Богородица“ - Крушица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Богородица

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Прва кичевска
Местоположба

Карта

Координати 41°31′32.48″N 21°02′59.72″E / 41.5256889° СГШ; 21.0499222° ИГД / 41.5256889; 21.0499222Координати: 41°31′32.48″N 21°02′59.72″E / 41.5256889° СГШ; 21.0499222° ИГД / 41.5256889; 21.0499222
Место Крушица
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Богородица
Архитектонски опис

Света Богородица — главна селска црква во кичевското село Крушица, Македонија.[1]

Црквата се наоѓа над селото, опколена од шума, а околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа над самото село, во месноста Долно Селиште. Околу нејзе се сместени селските гробишта.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во средината на XIX век, а во 1950 година била обновена. [3]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Над влезната врата се наоѓа фреска на заштитничката на црквата, Света Богородица, дело на зографот Крсте Колоски од Лазарополе, од 1980 година.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски, Јован (1968). Кичевска котлина: Селски населби и население. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 22.
  3. 3,0 3,1 „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. Архивирано од изворникот на 2014-03-04. Посетено на 2020-12-07.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]