Црква „Св. Илија“ - Лисичани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Црква „Св. Илија“ - Лисичани 3.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Прва кичевска
Местоположба
Координати 41°27′37.04″N 21°02′58.16″E / 41.4602889° СГШ; 21.0494889° ИГД / 41.4602889; 21.0494889Координати: 41°27′37.04″N 21°02′58.16″E / 41.4602889° СГШ; 21.0494889° ИГД / 41.4602889; 21.0494889
Населено место Лисичани
Општина Пласница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба 1995
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Илија — главна селска црква во селото Лисичани.[1]

Црквата се наоѓа на пошумен рид во самото село и околу нејзе се наоѓаат селските христијански гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Камен-темелникот на црквата бил поставен и осветен во 1995 година од страна на митрополитот г. Тимотеј. Била подигната на темели од постара црква, веројатно од 1560 година, која не се знае кога и зошто е срушена.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. Посетено на 2020-10-29.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]