Црква „Св. Петка“ - Патец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Црква „Св. Петка“ - Патец.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Прва кичевска
Местоположба
Координати 41°32′28.26″N 21°06′33.57″E / 41.5411833° СГШ; 21.1093250° ИГД / 41.5411833; 21.1093250Координати: 41°32′28.26″N 21°06′33.57″E / 41.5411833° СГШ; 21.1093250° ИГД / 41.5411833; 21.1093250
Населено место Патец
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка Трновска
Изградба 10 јули 1996
Завршено 1999
Осветување 30 јули 1999
Живопис Драган Ристески
Архитектонски опис

Света Петка — главна селска црква во кичевското село Патец, Македонија.[1]

Црквата се наоѓа под селото Патец и околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа на самиот влез во селото, од десната страна на патот. До нејзе, како и до самото село, се стигнува по земјен пат, кој започнува од селото Козичино.

Историја[уреди | уреди извор]

Камен-темелникот на црквата бил осветен на 10 јули 1996 година, а црквата била осветена на 30 јули 1999 година од страна на митрополитот г. Тимотеј.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена од страна на мајсторите Санде и Славе Софрониоски од селото Лазаровци.[2]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Храмот поседува фрескоживопис, кој бил изработен од страна на уметникот Драган Ристески од Охрид.[2]

Иконостас[уреди | уреди извор]

Во црквата се наоѓа иконостас изработен од резбарот Панта од Кавадарци.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. Посетено на 2020-11-09.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]