Црква „Св. Јован Крстител“ - Староец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Јован Крстител

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Прва кичевска
Местоположба

Карта

Координати 41°27′34.5″N 21°00′03.14″E / 41.459583° СГШ; 21.0008722° ИГД / 41.459583; 21.0008722Координати: 41°27′34.5″N 21°00′03.14″E / 41.459583° СГШ; 21.0008722° ИГД / 41.459583; 21.0008722
Место Староец
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Јован Крстител
Изградба 1994
Осветување 12 септември 1999
Архитектонски опис

Свети Јован Крстител — главна селска црква во кичевското село Староец, Македонија.[1]

Црквата се наоѓа на крајниот источен дел во селото, веднаш после последните куќи во насока кон селото Вранештица.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа над селото, во непосредна близина на основното училиште во селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била осветена на 12 септември 1999 година од страна на митрополитот Тимотеј Дебарско-кичевски.[2]

Според натпис на самата црква, местото за изградба на овој храм бил подарен од браќата Борис и Бранко Илиевски и Трајко Симјаноски во 1994 година.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. Архивирано од изворникот на 2014-03-04. Посетено на 2020-12-22.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]