Прејди на содржината

Црква „Св. Атанасиј“ - Миокази

Координати: 41°29′18.09″N 21°03′20.57″E / 41.4883583° СГШ; 21.0557139° ИГД / 41.4883583; 21.0557139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Атанасиј

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Прва кичевска
Местоположба

Карта

Координати 41°29′18.09″N 21°03′20.57″E / 41.4883583° СГШ; 21.0557139° ИГД / 41.4883583; 21.0557139
Место Миокази
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Осветување 14 мај 2023
Архитектонски опис

Свети Атанасиј — главна селска црква во кичевското село Миокази, Македонија.[1]

Црквата се наоѓа надвор од селото, близу текот на Рабетинска Река, и околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба

[уреди | уреди извор]

До црквата се доаѓа преку земјен пат, кој се двои од асфалтниот пат од Миокази кон областа Рабетинкол. Сместена е во горниот дел на селото.[2]

Историја

[уреди | уреди извор]

Била изградена во 1937 година на темели на некое црквиште. Истата била целосно обновена во 1961 година.[2]

Според податоците на епархијата, пак, црквата е погрешно именувана како „Св. Антониј“ и дадени се погрешни податоци за изградба и обнова на истата.[3]

Осветување

[уреди | уреди извор]

Црквата била осветена на 14 мај 2023 година од Неговото Високо Пресвештенство Митрополитот Тимотеј.

Галерија

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Трифуноски, Јован (1968). Кичевска котлина: Селски населби и население. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 12.
  3. „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. Архивирано од изворникот на 2014-03-04. Посетено на 2020-12-08.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]