Прејди на содржината

Црква „Св. Ѓорѓи“ - Дупјани

Координати: 41°32′26.91″N 21°04′16.23″E / 41.5408083° СГШ; 21.0711750° ИГД / 41.5408083; 21.0711750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Ѓорѓи

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Прва кичевска
Местоположба

Карта

Координати 41°32′26.91″N 21°04′16.23″E / 41.5408083° СГШ; 21.0711750° ИГД / 41.5408083; 21.0711750
Место Дупјани
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Изградба 1872
Архитектонски опис

Свети Ѓорѓи — главна селска црква во кичевското село Дупјани, Македонија.[1]

Црквата се наоѓа на влезот во селото, а околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Храмот е изграден на почетокот на селото Дупјани, а околу него се наоѓаат селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Била подигната во 1872 година.[2][3]

Во 2020 година при обнова на покривот на селската црква била пронајдена рачна бомба од Втората светска војна.[4][5]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски, Јован (1968). Кичевска котлина: Селски населби и население. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 110.
  3. „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. Архивирано од изворникот на 2014-03-04. Посетено на 2020-11-28.
  4. „Пронајдена рачна бомба во објект на црквата во село Дупјани“. А1он. 2020-09-23. Посетено на 2020-11-28.
  5. НМ (2020-09-22). „Пронајдена рачна бомба под покривот на црквата „Свети Ѓорѓија" во село Дупјани“. Нова Македонија. Посетено на 2020-11-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]