Римски Гробишта (Бачишта)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Римски Гробишта
археолошко наоѓалиште
Римски Гробишта is located in Македонија
Римски Гробишта
Местоположба на Римски Гробишта во Македонија
Местоположба 41°36′19″N 20°54′24″E / 41.60528° N; 20.90667° E / 41.60528; 20.90667Координати: 41°36′19″N 20°54′24″E / 41.60528° N; 20.90667° E / 41.60528; 20.90667
Основни податоци
Име Римски Гробишта
Место Бачишта
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцен среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Римски Гробиштаархеолошко наоѓалиште во кичевското село Бачишта. Претставува некропола од доцниот среден век. Се наоѓа на околу 200 м северозападно од селото, на височинка што се издига над малата селска црква, каде од поројните води биле откриени гробови градени од камени плочи - тип циста, со ориентација исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069