Бара (Мамудовци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Бара
археолошко наоѓалиште
Бара is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бара
Бара
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°31′53″N 20°59′8″E / 41.53139° СГШ; 20.98556° ИГД / 41.53139; 20.98556Координати: 41°31′53″N 20°59′8″E / 41.53139° СГШ; 20.98556° ИГД / 41.53139; 20.98556
Основни податоци
Име Бара
Место Мамудовци
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бара е археолошки локалитет во Кичевското село Мамудовци. Локалитетот претставува некропола од средниот век. Се наоѓа на околу 2 km од селото, високо во планината, каде се откриени гробови градени од камени плочи. Мештаните местото го викаат уште и Римски Гробишта.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069