Црквиште (Осој)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Црквиште
археолошко наоѓалиште
Црквиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Црквиште
Црквиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°31′44″N 20°55′53″E / 41.52889° СГШ; 20.93139° ИГД / 41.52889; 20.93139Координати: 41°31′44″N 20°55′53″E / 41.52889° СГШ; 20.93139° ИГД / 41.52889; 20.93139
Основни податоци
Име Црквиште
Место Осој (Кичевско)
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црквиште или Присој е археолошки локалитет во кичевското село Осој. Локалитетот претставува населба од доцната антика. Се наоѓа западно од селото, во приватно лозје, каде се откриени камени плочи, фрагменти од питоси и керамички садови и множество градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069