Спаса (Рабетино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Спаса
археолошко наоѓалиште
Спаса is located in Археолошки локалитет во Македонија
Спаса
Спаса
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°32′39″N 21°3′59″E / 41.54417° СГШ; 21.06639° ИГД / 41.54417; 21.06639Координати: 41°32′39″N 21°3′59″E / 41.54417° СГШ; 21.06639° ИГД / 41.54417; 21.06639
Основни податоци
Име Спаса
Место Рабетино
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Спаса е археолошки локалитет во Кичевското село Рабетино. Локалитетот претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа во непосредната близина на селото, каде се гледаат грамади од кршен камен, како и аморфни плочи од гробови. Според мештаните, на ова место се наоѓале остатоци од манастир и некропола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069