Чукле (Премка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Чукле
археолошко наоѓалиште
Чукле is located in Археолошки локалитет во Македонија
Чукле
Чукле
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°33′6″N 21°2′4″E / 41.55167° СГШ; 21.03444° ИГД / 41.55167; 21.03444Координати: 41°33′6″N 21°2′4″E / 41.55167° СГШ; 21.03444° ИГД / 41.55167; 21.03444
Основни податоци
Име Чукле
Место Премка
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцен среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Чукле е археолошки локалитет во Кичевското село Премка. Локалитетот претставува црква и некропола од доцниот среден век. Се наоѓа на рид што се наоѓа југоисточно од селото, каде се гледаат остатоци од мала црквичка која мештаните ја викаат Св. Танасица. Околу неа има гробови градени од камени плочи, ориентирани во правец исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069