Рид (Стрелци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Рид
археолошко наоѓалиште
Рид is located in Археолошки локалитет во Македонија
Рид
Рид
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°32′13″N 21°2′9″E / 41.53694° СГШ; 21.03583° ИГД / 41.53694; 21.03583Координати: 41°32′13″N 21°2′9″E / 41.53694° СГШ; 21.03583° ИГД / 41.53694; 21.03583
Основни податоци
Име Рид
Место Стрелци (село)
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Рид е археолошки локалитет во Кичевското село Стрелци. Локалитетот претставува утврдена црква и некропола од средниот век. Се наоѓа западно од селото, од спротивната страна на локалитетот Селиште, на простор од 20 х 10 m, што лежи на левиот брег на реката, каде се забележуваат темели, односно основа од објект и околу него камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069