Китка (Кичево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Китка
археолошко наоѓалиште
Китка is located in Археолошки локалитет во Македонија
Китка
Китка
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°31′12″N 20°58′12″E / 41.52000° СГШ; 20.97000° ИГД / 41.52000; 20.97000Координати: 41°31′12″N 20°58′12″E / 41.52000° СГШ; 20.97000° ИГД / 41.52000; 20.97000
Основни податоци
Име Китка
Место Кичево
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (депо на монети).svg депо на монети

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Китка е археолошки локалитет во Кичево. Локалитетот претставува средновековно депо на монети. Според податоците дадени од Блага Алексова, при обработувањето на земјата биле најдени 27 српски динари од 14 век што се чуваат во Музејот на Македонија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069