Водици (Брждани)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Местоположба 41°26′48″N 20°54′24″E / 41.44667° СГШ; 20.90667° ИГД / 41.44667; 20.90667Координати: 41°26′48″N 20°54′24″E / 41.44667° СГШ; 20.90667° ИГД / 41.44667; 20.90667
Основни податоци
Место Брждани
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Водициархеолошко наоѓалиште во кичевското село Брждани. Претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на околу 300 метри западно од селото, на блага падина во непосредната близина на изворот. На простор од 30 × 50 м се забележуваат расфрлени камени плочи, а на неколку места гробни конструкции од камени плочи. Во еден од диво прекопаните гробови е најдена леана бронзена обетка, од типот „гроздовидни“ обетки, од X-XII век. На едниот крај на теренот се гледаат остатоци од ѕидови на црква. Наодите се чуваат во Музејот во Кичево.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069