Србјани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Србјани
Србјани се наоѓа во Republic of Macedonia
Србјани
Местоположба на Србјани во Македонија
Координати 41°29′08″ СГШ 20°56′58″ ИГД / 
Општина Coat of arms of Kičevo Municipality.png Кичево
Население 495 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 753 м
Commons-logo.svg Србјани на Ризницата
Карта на општина Другово со селските атари.

Србјани е село во Општина Кичево, во околината на градот Кичево.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Србјани се наоѓа во областа Долна Копачка, на десниот брег на Треска и на 2 километри јужно од Кичево.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото се споменува во турските пописни дефтери од 1467/68 година, како дел од Кичевската нахија (Nahiye-I Kirçova) и имало 40 семејства, 3 неженети и 4 вдовици, сите христијани.[1]

Според податоците од 1873 година, селото имало 51 домаќинство со 126 жители христијани (Македонци) и 50 жители Македонци-муслимани.[2] Според податоците на Васил К’нчов од 1900 година, селото имало 3-4 жители христијани (Македонци) и 150 Македонци-муслимани.[3] За време на Првата светска војна, бугарската окупаторска власт селото го преименувало во Танево.[4]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година, селото Србјани брои 495 жители, од кои:

*Населението е претежно македонско, но дел од македонското население со исламска вероисповед се изјаснило како Турци или Албанци.

Културно-општествени институции[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Турски документи за историјата на македонскиот народ кн.4, Методија Соколоски, д-р Александар Стојановски, Скопје 1971, стр.213
  2. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.90-91.
  3. Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.256
  4. Трифуновски, Јован, Кичевска котлина : насеља и становништво, 1968 г

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]