Кленоец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кленоец
Кленоец се наоѓа во Republic of Macedonia
Кленоец
Местоположба на Кленоец во Македонија
Координати 41°28′39″ СГШ 20°48′30″ ИГД / 
Општина Coat of arms of Kičevo Municipality.png Кичево
Население 21 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 939 м
Карта на општина Другово со селските атари.

Кленоец е село во Општина Кичево, во околината на градот Кичево.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Кленоец се наоѓа во областа Горна Копачка, во изворишното подрачје на реката Треска и на 15 километри југозападно од Кичево. Од десната страна се наоѓа патот Кичево - Охрид. Селото е планиско, на 900 метри надморска височина.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото е дел од Кичевската каза во Отоманската Империја.

Една статистика, која ја подготвил кичевскиот училишен инспектор Крсто Димчев во 1909 година, ги дава следниве податоци за Кленоец:[1]

Домаќинства Гурбетчии Писмени Неписмени
мажи жени вкупно мажи жени вкупно
34 22 25 0 25 63 119 182

Демографија[уреди | уреди извор]

Според податоците од 1873 година, селото имало 16 домаќинства со 44 жители христијани (Македонци).[2]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Кленоец и Душегубица (Горна и Долна) живееле 580 жители, сите Македонци.[3]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, во 1905 година во Кленоец имало 160 Македонци, егзархисти.[4]

Според пописот од 2002 година, во селото Кленоец живеат 21 жител, сите Македонци.[5]

На табелата е прикажан бројот на население во сите пописни години:[6]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 580[3] 160[4] 220 216 149 56 37 11 22 21

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Стойчева, Станислава. Аспекти на грамотността на българското население в Македония (1878 – 1912), Македонски преглед, година ХХХVІІІ, 2015, кн. 2, с. 75.
  2. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.90-91.
  3. 3,0 3,1 Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.256
  4. 4,0 4,1 D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.154-155.
  5. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  6. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]