Санде Трајкоски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Санде Трајкоски
Sande Trajkoski.jpg
Роден 1922 година
Кладник, Кичевско, Македонија под окупација на Кралство Југославија
Починал 1 октомври, 1943 година
Буковиќ (планина), Кичевско, Македонија
Националност Македонец

Санде Стојанов Трајкоски ( 1922во Кладник, Кичевско1 октомври 1943 во Буковиќ (планина), Кичевско) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Поради тешките услови во селото, бил принуден да оди на печалба во Белград каде работел како пекарски работник. Пред војната работел во Фабриката „Соко“. Членувал во УРС-овите синдикати и учествувал во еден штрајк организиран во Фабриката. По окупацијата се вратил во своето село, а од пролетта 1942 година почнал организирано да работи за народно ослободителното движење, дури и сам правел кундаци за пушки. Како активен младинец, стапил во Кичевско-мавровскиот партизански одред во летото 1943 година и учествувал во повеќето акции на одредот. Во септември 1943 година заминал со Мирко Милески на Буковиќ за одбрана на слободната територија каде загинал на 1 октомври 1943 година во борба со германците и балистите.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Ристоски и други, Душан (1982). Слободата беше нивниот идеал. Кичево: Музеј - Западна Македонија во НОВ - Кичево. стр. 141.