Лавчани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лавчани
Лавчани is located in Македонија
Лавчани
Местоположба на Лавчани во Македонија
Координати 41°29′8″N 20°52′1″E / 41.48556°СГШ 20.86694°ИГД / 41.48556; 20.86694Координати: 41°29′8″N 20°52′1″E / 41.48556°СГШ 20.86694°ИГД / 41.48556; 20.86694
Општина Coat of arms of Kičevo Municipality.png Кичево
Население 10 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 900 м
Commons-logo.svg Лавчани на Ризницата
Карта на општина Другово со селските атари.

Лавчани е село во Општина Кичево, во областа Копачка, во околината на градот Кичево.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Лавчани се наоѓа во областа Горна Копачка, на левиот брег на реката Треска, оддалечено 9,5 километри југозападно од Кичево.

Историја[уреди | уреди извор]

Според податоците од 1873 година, селото имало 18 домаќинства со 70 жители христијани (Македонци).[1]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Лавчани живееле 384 жители, сите Македонци.[2]

Една статистика, која ја подготвил кичевскиот училишен инспектор Крсто Димчев во 1909 година, ги дава следниве податоци за Лавчани:[3]

Домаќинства Гурбетчии Писмени Неписмени
мажи жени вкупно мажи жени вкупно
74 30 66 1 67 144 199 343

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година, во селото Лавчани живеат 10 жители, сите Македонци.[4]

Родови[уреди | уреди извор]

Селото е во целост македонско православно. Сите родови во селото се доселенички, а поголемиот број родови доселени се крајот на XVIII век од градот Закамен.[5]

Родови доселени од градот Закамен: Ивановци (12 к.), Јанковци (12 к.), Цајковци (11 к.), Кордовци (10 к.), Шатевци (9 к.), Блажевци (9 к.), Јаневци (6 к.) и Секуловци (5 к.). Во родот Секуловци се знае следната генеологија Лазе (жив на 90 год. во 1961 година) Тасе-Китан-Секула, основачот на родот кој се доселил.

Родот Наумовци (7 к.) пак потекнува од дечко кој дошол со неговата мајка после премажување на мајката, доселени се од некое село во Охридско.

Редовни настани[уреди | уреди извор]

  • Верскиот празник Водици .

Личности[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.90-91.
  2. Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.256
  3. Стойчева, Станислава. Аспекти на грамотността на българското население в Македония (1878 – 1912), Македонски преглед, година ХХХVІІІ, 2015, кн. 2, с. 75.
  4. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 225.
  5. Ф., Трифуноски, Јован (1968). Кичевска котлина : сеоска насеља и становништво. Izdanje autora]. OCLC 18500423. http://worldcat.org/oclc/18500423. 
  6. Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893 – 1934). Биографично-библиографски справочник. София, 2001, стр. 62.
  7. „Македоно-одринското опълчение 1912-1913 г. Личен състав“, Главно управление на архивите, 2006, стр. 20.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]