Софе Штерјоски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Софе Штерјоски
Роден 20 април 1949
Лавчани, Кичевско, СФРЈ СФР Југославија
Починал 1984
Скопје, СФРЈ СФР Југославија
Занимање новинар, писател и сатирист


Софе Штерјоски (Лавчани, Кичевско, 20 април 1949 - Скопје, 1984) бил новинар на Радио Скопје, еден од најпознатите македонски хумористи и сатиричари, автор на повеќе книги за деца.

Животопис[уреди | уреди извор]

Штерјоски е роден на 20 април 1949 година во кичевското село Лавчани. Основно образование завршил во Подвис, а гимназија во Кичево. Дипломирал на Филолошкиот факултет во Скопје на групата Историја на книжевностите на народите на СФРЈ со руски јазик. Од јануари 1971 постанал новинар во редакцијата за хумор на Македонското радио во Скопје. Пишувал хумор и сатира, поезија и проза за деца и за возрасни, драмски текстови и преводи. Го создал радио ликот Аврам кој го интерпретирал радио глумецот Борис Мајсторов. Објавувал во Македонија и во републиките и покраините од поранешна Југославија каде добил многу награди на конкурси за раскази, песни, афоризми и за радио емисија. Посмртно бил добитник на Повелба на „Јеж“ за исклучителна авторска соработка и придонес за угледот на “Јеж“ и признание за животно дело. Починал на 18 април 1984 година во Скопје.

Библиографија[уреди | уреди извор]

 • 1973 год. НИО Студентски збор книга афоризми „Силни слабости“,
 • 1978 год. Издавач „Детска радост“-Скопје книга поезија за деца“Тивки одгласи“,
 • 1983 год. Издавач “Детска радост“- Скопје книга раскази за деца “Круши со уши“,
 • 1987 год. НИО Студентски збор- Скопје книга со афоризми, хуморески, епиграми, сатирични раскази и песни “Како е во рајот ѓаволе“,
 • 1988 год. Издавач “Култура“ -Скопје, книга поезија за деца „Смеалогија“,
 • 1991 год. Издавач „Култура“- Скопје, книга раскази за деца „Јасика“,
 • 1991 год. Издавач „Наша книга“- Скопје, книга поезија за деца„Пловидби“
 • 2000 год. Издавач „Детска радост“- Скопје, книга раскази „Северно писмо“,[1]
 • 2009 год. Издавач „Штрк“- Скопје, книга поезија „Сивиот сликар“ и
 • 2011 год. Издавач „Штрк“- Скопје, книга поезија „Љубов и бранови“.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Кузманова, Олга (2009). К А Т А Л О Г на книги од Одделението за деца. Битола: Национална установа - Универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“. ISBN 978-608-4538-04-2.
 2. "Објавена е првата антологија на афоризми". Курир. Сабота, 17 Декември 2011 09:27. Посетено на 2013-01-11. Check date values in: |date= (help)