Црква „Св. Архангел Михаил“ - Лавчани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Архангел Михаил
Викиекспедиција во Копачка 245.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Втора кичевска
Местоположба
Координати 41°28′57.63″N 20°52′02.35″E / 41.4826750° СГШ; 20.8673194° ИГД / 41.4826750; 20.8673194Координати: 41°28′57.63″N 20°52′02.35″E / 41.4826750° СГШ; 20.8673194° ИГД / 41.4826750; 20.8673194
Населено место Лавчани
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Архангел Михаил
Изградба почеток на XIX век
Зограф Кузман Фрчкоски
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Архангел Михаил — главна селска црква во селото Лавчани.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа пред самиот влез на селото Лавчани, а околу нејзе се наоѓаат и самите селски гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во почетокот на XIX век. Фреските и иконите на иконостасот се дело на познатиот зограф Кузман Фрчкоски од селото Галичник.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Внатрешноста на црквата
Надворешноста на црквата

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. конс. 2019-02-01. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]