Прејди на содржината

Голјак

Координати: 41°27′11″N 20°51′12″E / 41.45306° СГШ; 20.85333° ИГД / 41.45306; 20.85333
Од Википедија — слободната енциклопедија

Голјак
Поглед кон планината над селото Јудово
Највисока точка
Надм. вис.1.535 м
Матичен врвВели Врв
Координати41°27′11″N 20°51′12″E / 41.45306° СГШ; 20.85333° ИГД / 41.45306; 20.85333
Географија
Голјак на карта

Карта

МестоМакедонија Македонија
ПокраинаЗападна Македонија

Голјак — средновисока планина во Западна Македонија, којашто претставува најсеверна огранка на масивот Бигла. Планината има меридијански правец на протегање и на север е ограничена од течението на реката Треска, на запад со Бржданска Река, додека на југ постепено преминува во повисоката Илинска Планина. Највисока точка е Вели Врв со надморска височина од 1.535 м.

Поврзано[уреди | уреди извор]