Илинска Планина

Координати: 41°22′38″N 20°55′6″E / 41.37722° СГШ; 20.91833° ИГД / 41.37722; 20.91833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Илинска Планина
Пространска Планина
Поглед на Илинска Планина со врвот Лиска
Највисока точка
Надм. вис.1909 м
Матичен врвЛиска
Друго имеПространска Планина
Географија
Илинска Планина на карта

Карта

МестоМакедонија Македонија
ПокраинаMK

Илинска Планина или Пространска Планина — средновисока планина во западна Македонија со динарски правец на протегање од северозапад кон југоисток.[1]. Највисоки врвови се Лиска (1.909 м) и Старец (1.577 м). Се наоѓа помеѓу котлината Дебрца на запад, долината на реката Треска на север, Демир Хисар и долината на Беличка Река на исток. На југоисток продолжува во Плакенска Планина. На Илинска Планина се развиени изворишните челенки на Мраморечка и Беличка Река. Геолошкиот состав е претставен со палеозојски кристалести шкрилци преку кои лежат тријаски варовнички конгломерати и гранитит преку кои лежат карбонатни карпи. Планинските страни се под шума, а високите делови под планински пасишта.[2]. Изобилува со букова шума во високите и средните делови, како и дабова во пониските делови. Богатите шуми се користат за сеча на дрво за огрев, градежништво, мебел и производство на ќумур (во с. Вирово).

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Milošević, Miodrag (1967). Geografija Jugoslavije (3. изд.). "Naučna knjiga".
  2. Павловски, Јован (2006). Ми-Анова енциклопедија: М-П. Книгоиздателство МИ-АН. ISBN 9989-613-91-5, ISBN 9789989613913 Проверете ја вредноста |isbn=: invalid character (help).

41°22′38″N 20°55′6″E / 41.37722° СГШ; 20.91833° ИГД / 41.37722; 20.91833