Јагол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јагол
Јагол is located in Македонија
Јагол
Местоположба на Јагол во Македонија
Координати 41°37′40″N 21°3′20″E / 41.62778° N; 21.05556° E / 41.62778; 21.05556Координати: 41°37′40″N 21°3′20″E / 41.62778° N; 21.05556° E / 41.62778; 21.05556
Општина Coat of arms of Kičevo Municipality.png Кичево
Население 406 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 12026
Надм. вис. 952 м
Јагол на општинската карта
Јагол во Општина Кичево.svg

Атарот на Јагол во рамките на општината
Commons-logo.svg Јагол на Ризницата


Јагол — село во Општина Кичево, во околината на градот Кичево.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Јагол се наоѓа во областа Горно Кичево, на западните падини на Добра Вода, оддалечено 16 километри северно од Кичево.

Историја[уреди | уреди извор]

Според османлиски документи, во 1747 - 1748 година, жители на Букојчани воделе тужби против жителите и спахијата на селата Јагол и Строгомиште (Горно и Долно), кои завладеале со пасиштата на Букојчани.[1]

Во XIX век селото е дел од Кичевската каза во Отоманското Царство.

Една статистика, која ја подготвил кичевскиот училиштен инспектор Крсто Димчев во 1909 година, ги дава следниве податоци за Јагол:[2]

Домаќинства Гурбетчии Писмени Неписмени
мажи жени вкупно мажи жени вкупно
15 27 31 13 44 26 36 62

Демографија[уреди | уреди извор]

Според податоците од 1873 година, селото имало 43 домаќинства со 100 жители муслимани и 64 христијани (Македонци).[3]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Јагол живееле 270 жители, од кои 160 Македонци и 110 Албанци.[4]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Опеница имало 160 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[5]

Според пописот од 2002 година, селото има 406 жители, од кои 399 Албанци, 4 Македонци и 3 други.[6]

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[7]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 398
1953 165 221 2 5 ... 1 394
1961 113 251 ... ... ... 2 366
1971 77 286 ... 1 ... 1 365
1981 22 326 1 ... 3 352
1994 11 351 362
2002 4 399 3 406

Родови[уреди | уреди извор]

Јагол е мешано православно-муслиманско село. Во селото староседелци се само православните Македонците.

Македонски родови во селото се: Ѓоревци (5 к.), Поповци (3 к.), Стамевци (3 к.), Јаневци (1 к.) и Јовевци (4 к.), ова се староседелски родови; Јанковци (4 к.), доселени се од сега опустошениот град Закамен во Струшка Малесија; Вељановци (1 к.), доселени се од соседното сега албанско село Бериково и го знаат следното родословие: Димитрија (жив на 60 г. во 1961 година) Софронија-Вељан предокот кој се доселил од Бериково; Трпевци (4 к.), потекнуваат од предокот Јордан кој како дете дошол со неговата мајка дошол од селото Ново Село, таму припаѓале на родот Боглевци, и Миљановци (1 к.), доселени се од селото Поповјани.

Албански родови во селото се: Османовци (13 к.), Велиовци (7 к.), и Шабановци (7 к.), потекнуваат од ист предок доселен од некое село во областа Мат. Помеѓу овие родови нема бракови, доселени се почетокот на XIX век, во родот Османовци се знае следната генеологија Исмаил (жив на 50 г. во 1961 година) Бајрам-Алија-Фејзо-Осман основачот на родот и Блацовци (9 к.), доселени се од некое село Блаце во Албанија.

Според истражувањата пак на Тома Смиљаниќ во периодот од 1921-1926 година родови во селото се:

 • Македонски: Ѓоревци (7 к.), Јовевци (3 к.), Поповци (5 к.), Мартиновци (5 к.), Митановци (1 к.) и Ќиревци (3 к.) староседелци; Јанковци (3 к.) доселени се од Закамен; Вељановци (1 к.) доселени се од Бериково.
 • Албански: Матовци (12 к.) и Хиховци (1 к.) доселени се од Матија во северна Албанија; Блатовци (7 к.) доселени се од Блаце кај Дебар (долен Дебар-околината на Пешкопеја).[8]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Во селото постои изборното место бр. 798 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[9]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 332 гласачи.[10]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Грозданова, Елена и Стефан Андреев. Малките селски войни, в: Контрасти и конфликти „зад кадър“ в българското общество през XV-XVIII век, София 2003, с. 441.
 2. Стойчева, Станислава. Аспекти на грамотността на българското население в Македония (1878 – 1912), Македонски преглед, година ХХХVІІІ, 2015, кн. 2, с. 76.
 3. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.90-91.
 4. Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.255
 5. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.156-157.
 6. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 7. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
 8. „Кичевија - Тома Смиљаниќ (1926)“. Кичево. 2018-05-16. Посетено на 2019-10-27.
 9. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 10. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]