Долно Строгомиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долно Строгомиште
Долно Строгомиште во рамките на Македонија
Долно Строгомиште
Местоположба на Долно Строгомиште во Македонија
Долно Строгомиште на интерактивна карта

Координати 41°35′34″N 20°58′23″E / 41.59278° СГШ; 20.97306° ИГД / 41.59278; 20.97306Координати: 41°35′34″N 20°58′23″E / 41.59278° СГШ; 20.97306° ИГД / 41.59278; 20.97306
Општина Coat of arms of Kičevo Municipality.png Кичево
Население 355 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 12070, 12570
Надм. вис. 834 м
Долно Строгомиште на општинската карта
Долно Строгомиште во Општина Кичево.svg

Атарот на Долно Строгомиште во рамките на општината
Commons-logo.svg Долно Строгомиште на Ризницата


Долно Строгомиште — село во Општина Кичево, во околината на градот Кичево.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Горно Кичево.

Историја[уреди | уреди извор]

Според „Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника“ во 1873 г. Остроголишта (Долно и Горно Строгомиште) имало 150 докаќинства и 400 жители муслимани.[2]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948275—    
1953301+9.5%
1961340+13.0%
1971439+29.1%
1981517+17.8%
ГодинаНас.±%
19910−100.0%
1994610—    
2002698+14.4%
2021355−49.1%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Долно Строгомиште живееле 450 жители, сите Македонци муслимани.[3]

Според податоците од 2002 година селото има 698 жители. 692 жители, од различни причини, се декларирале Албанци, 1 Србин и 5 останати.[4]

Најголем дел од населението претставуваат Македонци-муслимани.

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 355 жители, од кои 337 Македонци и 18 лица без податоци.[5]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 450 275 301 340 439 517 0 610 698 355
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[6]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[7]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]

Родови[уреди | уреди извор]

Долно Строгомиште е торбешко село.

Родови во селото се: Рушовци (25 к.) и Мемовци (20 к.) потекнуваат од ист предок кој се доселил од соседното село Горно Строгомиште.

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 818 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[10]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 596 гласачи.[11]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.96-97.
 3. Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.256.
 4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 5. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 9. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 10. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 11. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]