Горно Строгомиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горно Строгомиште
Горно Строгомиште is located in Македонија
Горно Строгомиште
Местоположба на Горно Строгомиште во Македонија
Горно Строгомиште на интерактивна карта

Координати 41°36′21″N 20°57′56″E / 41.60583° СГШ; 20.96556° ИГД / 41.60583; 20.96556Координати: 41°36′21″N 20°57′56″E / 41.60583° СГШ; 20.96556° ИГД / 41.60583; 20.96556
Општина Coat of arms of Kičevo Municipality.png Кичево
Население 699 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 12070, 12570
Надм. вис. 797 м
Горно Строгомиште на општинската карта
Горно Строгомиште во Општина Кичево.svg

Атарот на Горно Строгомиште во рамките на општината
Commons-logo.svg Горно Строгомиште на Ризницата


Горно Строгомиште — село во Општина Зајас, во околината на градот Кичево. Според податоците од 2002 година, селото има население од 1.123 жители, од кои мнозинството се Македонци-муслимани.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Горно Кичево. Административно е дел од Општина Зајас.

Историја[уреди | уреди извор]

Според бугарските податоци за 1873 година, во селото Остроголишта (Долни и Горно Строгомиште) имало 150 докаќинства и 400 жители муслимани.[2]

Според статистиката на Васил К’нчов, во 1900 година Горно Строгомиште имало 400 жители словенски муслимани.[3]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948506—    
1953537+6.1%
1961596+11.0%
1971764+28.2%
1981915+19.8%
ГодинаНас.±%
19914−99.6%
19941.059+26375.0%
20021.123+6.0%
2021699−37.8%

Според податоците од 2002 година селото има 1.123 жители. 1.093 жители, од различни причини, се пишале Албанци, 4 Македонци и 26 други.

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 699 жители, од кои 611 Албанци и 88 лица без податоци.[4]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 400 506 537 596 764 915 4 1.059 1.123 699
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[5]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[6]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Родови[уреди | уреди извор]

Горно Строгомиште е торбешко село.

Родови во селото се: Муратовци или Кокошовци (9 к.), Даговци (6 к.), Јаовци (6 к.), Зенковци (5 к.), Усовци (5 к.), Музовци (4 к.), Бајрамовци (4 к.), Бачковци (4 к.), Галевци или Оџовци (4 к.), Грешаровци (4 к.), Љанговци (4 к.), Џеловци (4 к.), Мерсимовци (3 к.), Нурчевци (3 к.), Саитовци (3 к.), Пунтевци (3 к.) и Шемовци (2 к.) сите наведени родови се староседелски. Сите муслимански родови си ги знаат своите предци до околу 1780 година; Калајџиовци (10 к.) и Чукалевци (7 к.) доселени се однекаде; Вранѓеловци (4 к.) потекнуваат од предок доселен од селото Лисичани, каде имаат истоимени роднини, он во северниот дел на Кичево ги бранел македонските села од арамии.[9]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постојат избирачките места бр. 817 и 817/1 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[10]

На претседателските избори во 2019 година, на овие избирачки места биле запишани вкупно 1.076 гласачи.[11]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр. 96-97.
 3. Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 256.
 4. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 8. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 9. „Кичевска Котлина: Сеоска насеља и становништво - Јован Ф. Трифуноски“. Кичево. 2018-05-16. Посетено на 2018-12-24.
 10. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 11. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]