Трапчин Дол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трапчин Дол
Trapčindolska Džamija.JPG

Поглед кон селото и селската џамија.

Трапчин Дол is located in Македонија
Трапчин Дол
Местоположба на Трапчин Дол во Македонија
Трапчин Дол на интерактивна карта

Координати 41°33′33″N 20°57′43″E / 41.55917° СГШ; 20.96194° ИГД / 41.55917; 20.96194Координати: 41°33′33″N 20°57′43″E / 41.55917° СГШ; 20.96194° ИГД / 41.55917; 20.96194
Општина Coat of arms of Kičevo Municipality.png Кичево
Население 357 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 12073, 12573
Надм. вис. 624 м
Трапчин Дол на општинската карта
Трапчин Дол во Општина Кичево.svg

Атарот на Трапчин Дол во рамките на општината
Commons-logo.svg Трапчин Дол на Ризницата


Трапчин Дол — село во Општина Кичево, во околината на градот Кичево.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Осломеј се наоѓа во областа Горно Кичево, на реката Темница, на 8 километри северно од Кичево.

Историја[уреди | уреди извор]

Старото име на селото било Трајчев Дол. До крајот на XVIII век селото било населено со брсјачко македонско население, кое било приморано да се исели поради нападите од Зајас. Албанците се населиле во XIX век.

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948381—    
1953404+6.0%
1961459+13.6%
1971578+25.9%
1981737+27.5%
ГодинаНас.±%
19910−100.0%
1994724—    
2002914+26.2%
2021357−60.9%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Трапчин Дол живееле 105 жители, сите Албанци.[2]

Според пописот од 2002 година, во селото живееле 914 жители, од кои: 2 Македонци, 896 Албанци и 16 останати.[3]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 357 жители, од кои 1 Македонец, 339 Албанци и 17 лица без податоци.[4]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 105 381 404 459 578 737 0 724 914 357
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[5]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[6]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 757 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[9]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 741 гласач.[10]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.256
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
  5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  8. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
  9. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  10. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]