Прејди на содржината

Темница (река)

Координати: 41°31′31″N 20°58′22″E / 41.52528° СГШ; 20.97278° ИГД / 41.52528; 20.97278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Темница
Реката низ селото Мамудовци
Карта
Местоположба
ДржаваМакедонија Македонија
Општина Кичево
СелаЛазаровци, Мамудовци
Физички особености
Устие 
 • место
Зајаска Река кај Кичево
 • координати
41°31′31″N 20°58′22″E / 41.52528° СГШ; 20.97278° ИГД / 41.52528; 20.97278
Особености на сливот
ТечениеЗајаска РекаТрескаВардарЕгејско Море


Темница — река во Македонија, североисточно од градот Кичево.[1]

Реката поминува низ селата Лазаровци и Мамудовци.

Устие[уреди | уреди извор]

Реката се влева во Зајаска Река кај градот Кичево.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 71. ISBN 978-9989-2117-6-8.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]