Манастирско Доленци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Манастирско Доленци
Манастирско Доленци се наоѓа во Republic of Macedonia
Манастирско Доленци
Местоположба на Манастирско Доленци во Македонија
Координати 41°28′20″ СГШ 20°56′43″ ИГД / 
Општина Coat of arms of Kičevo Municipality.png Кичево
Население 109 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 807 м
Commons-logo.svg Манастирско Доленци на Ризницата


Манастирско Доленци е село во Општина Кичево, во околината на градот Кичево.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Манастирот „Воведение на Пресвета Богородица - Пречиста“ се наоѓа во близина на селото.

Селото Осломеј се наоѓа во областа Долна Копачка, на десниот брег на реката Треска, оддалечено 5,5 километри јужно од Кичево. Името „Манастирско“ доаѓа од близината на Кичевскиот манастир.

Историја[уреди | уреди извор]

Според податоците од 1873 година, селото имало 21 домаќинства со 94 жители христијани (Македонци).[1]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Манастирско Доленци живееле 320 жители, сите Македонци.[2]

Една статистика, која ја подготвил кичевскиот училишен инспектор Крсто Димчев во 1909 година, ги дава следниве податоци за Манастирско Доленци:[3]

Домаќинства Гурбетчии Писмени Неписмени
мажи жени вкупно мажи жени вкупно
35 43 66 7 73 37 82 119

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година, во селото Манастирско Доленци живеат 109 жители, од кои 108 Македонци и 1 Србин.[4]

Родови[уреди | уреди извор]

Во селото Манастирско Доленци живеат само Македонци христијани. Во селото има само 1 староседелски род доселен од раселеното село Крнино, остатокот од родовите се доселени, еден дел со познато место на старина, а другиот дел со непознато место на старина.

Староседелски е само родот Блажевци кои потекнуваат од сега раселеното село Крнино.

Доселенички родови се: Поп Димитровци или Тумтановци доселени се од селото Врапчиште, во селото Врапчишта без родители останале тројца браќа, нив во Кичевски манастир ги донел некој калуѓер, потоа еден од браќата Поп Кузман се населил во ова село, вториот брат отишол во селото Вранештица, додека третиот брат отишол во селото Лисолај; Степановци и Матевци потекнуваат од исто место, основачите на родовите дошле во селото Манастирско Доленци од околината на Јанина, денес во Грција; Шкодровци или Ристевци доселени се од некое село во околината на Скадар; Костадиновци или Ивановци потекнуваат од селото Јудово и Столевци доселени се од селото Лавчани.[5]

Култура и Религија[уреди | уреди извор]

Археолошки локалитети[6]
 • Арбанашки - нејверојатно населба од непознат период;
 • Горна Црква - нејверојатно населба од непознат период;
 • Камилевица - осамени наоди од непознат период;
 • Селиште - нејверојатно населба од непознат период;
 • Сртовец - монети и нејверојатно населба од непознат период;
 • Лискавец - нејверојатно населба од непознат период;
 • Ѓориште - нејверојатно населба од непознат период;
 • Грмаѓе - нејверојатно населба од непознат период;
 • Белевец - нејверојатно населба од непознат период;
Цркви

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.90-91.
 2. Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.256
 3. Стойчева, Станислава. Аспекти на грамотността на българското население в Македония (1878 – 1912), Македонски преглед, година ХХХVІІІ, 2015, кн. 2, с. 76.
 4. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 225.
 5. Ф., Трифуноски, Јован (1968). Кичевска котлина : сеоска насеља и становништво. Izdanje autora]. OCLC 18500423. http://worldcat.org/oclc/18500423. 
 6. Смиљанић Тома, Кичевија, Српски етнолошки зборник 51, Насеља српских земаља 28, Београд 1935.
 7. † ОСВЕТУВАЊЕ НА ХРАМОТ „СВ. НИКОЛА“ ВО С. МАНАСТИРСКО ДОЛЕНЦИ

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]