Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Кладник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
Викиекспедиција во Копачка 88.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Трета кичевска
Местоположба
Координати 41°26′26.49″N 20°58′17.29″E / 41.4406917° N; 20.9714694° E / 41.4406917; 20.9714694Координати: 41°26′26.49″N 20°58′17.29″E / 41.4406917° N; 20.9714694° E / 41.4406917; 20.9714694
Населено место Кладник
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Успение на Пресвета Богородица — главна селска црква во селото Кладник.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена на самото сретсело.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во средината на XIX век. Иконостасот е од почетокот на XX век.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. Посетено на 2019-01-26.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]