Црква „Св. Петка“ - Велмевци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Викиекспедиција Железник 22.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Трета кичевска
Местоположба
Координати 41°21′26.26″N 21°01′08.93″E / 41.3572944° N; 21.0191472° E / 41.3572944; 21.0191472Координати: 41°21′26.26″N 21°01′08.93″E / 41.3572944° N; 21.0191472° E / 41.3572944; 21.0191472
Населено место Велмевци
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка Трновска
Изградба 1999
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Петка — мала црквичка во демирхисарското село Велмевци. Се наоѓа веднаш покрај регионалниот пат Битола - Демир Хисар - Кичево. Црквата е изградена во 1999 година[1] од страна на македонски иселеник во Канада.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Трета кичевска парохија“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 2011-01-14.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]