Црква „Св. Илија“ - Велмевци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Викиекспедиција Железник 8.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Трета кичевска
Местоположба
Координати 41°20′48″N 21°00′36″E / 41.34667° N; 21.01000° E / 41.34667; 21.01000Координати: 41°20′48″N 21°00′36″E / 41.34667° N; 21.01000° E / 41.34667; 21.01000
Населено место Велмевци
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба 1838
Живопис 1873/1874
Зограф Серафим од Тресонче
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Илија — главна селска црква во демирхисарското село Велмевци, сместена на самото сретсело.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во 1838 година. Иконостасот е направен од Серафим од Тресонче во 1873 година. Според натписот над влезната врата, црквата била зографисана во 1874 година. Фрескоживописот се протега на целата површина во внатрешноста на црквата.[1]

Црквата е позната по тоа што во неа во 1880 година е дадена заклетвата на Демирхисарскиот заговор.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешност
Внатрешност

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Трета кичевска парохија“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 2011-01-14.
  2. Историја на македонскиот народ, книга втора, издава нип Нова Македонија - заедница за издавачка дејност, книги, периодика и публицистика - Скопје, Скопје, 1969 година

Надворешни врски[уреди | уреди извор]