Црква „Св. Петка“ - Козица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Петка
Викиекспедиција во Копачка 104.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Трета кичевска
Местоположба
Координати 41°25′09.52″N 20°55′52.11″E / 41.4193111° N; 20.9311417° E / 41.4193111; 20.9311417Координати: 41°25′09.52″N 20°55′52.11″E / 41.4193111° N; 20.9311417° E / 41.4193111; 20.9311417
Населено место Козица
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Изградба 1870
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Петка — главна селска црква во селото Козица.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена над селото, а околу нејзе се наоѓаат и селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во 1870 година, што е запишано. Иконостасот во нејзе потекнува од тоа време. Иконите се дело на зографот Никола Михајлов од Крушево.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. Посетено на 2019-01-31.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]