Црква „Св. Богородица“ - Прострање

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Богородица
Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Трета кичевска
Местоположба
Координати 41°21′36.7″N 20°59′30.2″E / 41.360194° N; 20.991722° E / 41.360194; 20.991722Координати: 41°21′36.7″N 20°59′30.2″E / 41.360194° N; 20.991722° E / 41.360194; 20.991722
Населено место Прострање
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Богородица — помала селска црква во селото Прострање.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа на билото на Илинска Планина.

Историја[уреди | уреди извор]

За црквата нема податоци кога е градена.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Претставува стара градба. Кровната конструкција е поправана и е од лим.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. Посетено на 2019-01-26.