Црква „Св. Петка“ - Прострање

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Викиекспедиција во Копачка 64.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Трета кичевска
Местоположба
Координати 41°21′30.14″N 20°59′43.33″E / 41.3583722° N; 20.9953694° E / 41.3583722; 20.9953694Координати: 41°21′30.14″N 20°59′43.33″E / 41.3583722° N; 20.9953694° E / 41.3583722; 20.9953694
Населено место Прострање
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Петка Трновска
Изградба 1920
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Петка — помала селска црква во селото Прострање.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена на самото сретсело во Прострање.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во 1920 година.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. Посетено на 2019-01-26.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]