Црква „Св. Ѓорѓи“ - Белица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Sv. Georgij - Belica (1).JPG

Поглед на црквата пред обновата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Трета кичевска
Местоположба
Координати 41°24′5.73″N 20°56′51.07″E / 41.4015917° СГШ; 20.9475194° ИГД / 41.4015917; 20.9475194Координати: 41°24′5.73″N 20°56′51.07″E / 41.4015917° СГШ; 20.9475194° ИГД / 41.4015917; 20.9475194
Населено место Белица
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Георгиј Победоносец
Завршено 1867
Живопис 1909
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи — главна селска црква во селото Белица.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена во јужниот дел на селото, на една височинка која што доминира во околината.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена кон крајот на XIX век.[2]

Црквата е изградена во 1867 година, а иконостасот и иконите потекнуваат од 1909 година. Во 2017 година биле прославени 150 години од изградбата на црквата со голема манифестација.[3]

По повод одбележувањето на 150-годишнината од изградбата на црквата, истата била обновена, при што бил уреден самиот објект, помошните објекти во дворот, камбанаријата и самиот двор на црквата.[4]

Иконостас[уреди | уреди извор]

Во црквата се наоѓаат шест икони од познатиот мајстор Дичо Зограф.[5]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. Трифуноски, Јован (1968). Кичевска котлина: Селски населби и население. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 100-101. 
  3. Во с.Белица Кичево: Прослава по повод 150 години постоење на црквата Св.Ѓорѓија
  4. Даскалова, Елена (2017-10-31). „Се враќа животот во кичевското село Белица“. Слободен печат ((македонски)). конс. 2019-01-04. 
  5. „Дебарско-кичевска епархија - ИЗЛОЖБА НА ИКОНИ НА СВЕТИ НАУМ ОХРИДСКИ ВО ИКОНОПИСОТ НА ДЕБАРСКО-КИЧЕВСКАТА ЕПАРХИЈА ОД XVIII И XIX ВЕК“. www.dke.org.mk ((македонски)). конс. 2019-01-04. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]