Црква „Св. Атанасиј“ - Јудово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Викиекспедиција во Копачка 129.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Трета кичевска
Местоположба
Координати 41°26′38.3″N 20°52′25.26″E / 41.443972° N; 20.8736833° E / 41.443972; 20.8736833Координати: 41°26′38.3″N 20°52′25.26″E / 41.443972° N; 20.8736833° E / 41.443972; 20.8736833
Населено место Јудово
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Изградба 1845
Осветување 1863
Живопис 1902
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Атанасиј — главна селска црква во селото Јудово.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е над селото, а околу нејзе се наоѓаат и селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во 1845 година, а според податоците во црковните книги, истата е осветена во 1863 година.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена со бигори донесени од црквиштето од некогашното село Пепелиште, сместено над денешното село Јудово.[3]

Иконостасот и фрескоживописот се од 1902 година. Иконите се дело на Крсте Николов и син му Русалим од мијачкото село Лазарополе.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. Посетено на 2019-01-24.
  3. Трифуноски, Јован (1968). Кичевска котлина: Селски населби и население. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 97.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]