Црква „Св. Атанасиј“ - Цер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Викиекспедиција во Копачка 15.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Трета кичевска
Местоположба
Координати 41°25′06.62″N 21°04′40.59″E / 41.4185056° СГШ; 21.0779417° ИГД / 41.4185056; 21.0779417Координати: 41°25′06.62″N 21°04′40.59″E / 41.4185056° СГШ; 21.0779417° ИГД / 41.4185056; 21.0779417
Населено место Цер
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Изградба 1863
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Атанасиј — селска црква во селото Цер.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена над селото Цер, во непосредна близина на Спомен-гробницата на Христо Узунов.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во 1863 година, кога архиепископ бил Милетиј.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. Посетено на 2019-02-11.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]